Poziom LUFS dla Spotify, Apple Music, YouTube, Tidal

Słowo wstępu o poziomie LUFS: Jest to skrót od Loudness Unit Full Scale. To średni poziom głośności relatywny do “Full Scale” czyli skali decybelowej, w której maksymalną wartością zapisu jest wartość 0dB, a średnia głośność wyrażana jest w wartościach ujemnych, np. -10 LUFS. Poziom średni LUFS mierzony jest z uwzględnieniem krzywej częstotliwościowej “K”.

Niedawno znajomy zadał mi pytanie:

“Zespół chce ode mnie mastery o różnych poziomach LUFS do Spotify, Apple Music i YouTube, jak mam to zmierzyć?”.

Odpowiedź jak zmierzyć była prosta – darmowy Youlean Loudness Meter jest jednym z odpowiednich do tego celu narzędzi. Ale od razu wyraziłem swoją opinię na temat tego jak dziwne jest to wymaganie ze strony zespołu.

Pierwsza trudna kwestia:

Nie da się wrzucić różnych wersji masterów na różne serwisy streamingowe nie komplikując sobie przy tym mocno życia.  Agregatorzy i dystrybutorzy stosują jeden komplet plików WAV do dystrybucji na wszystkie platformy do słuchania muzyki. Wyjątkiem jest jedynie YouTube, na który muzycy mogą sami wrzucać swoje klipy.

Druga trudna kwestia:

Prośba zespołu dotyczyła gęstego rockowego materiału, który wręcz trudno dziś zmiksować i zmasterować do poziomu -14LUFS bez poważnego uszczerbku dla brzmienia. Zrezygnować z przesterów na gitarach? Zrobić gitary nienaturalnie za cicho? Nie miksuje się tylko pod cyfry, miksuje się przede wszystkim słuchem i sercem.

O co więc chodzi z poziomami referencyjnymi platform muzycznych?

Przy włączonej funkcji wyrównywania głośności Spotify wyrównuje wszystkie piosenki do głośności -14 LUFS. Czyli piosenka o wartości -8 LUFS zostanie ściszona o 6dB. I właśnie po to ten algorytm istnieje. Ma działać i wyrównywać, a nie być celem masteringowym. Robienie masteringu pod -14 LUFS może niechcący stworzyć karykaturę brzmieniową. Zrobienie na siłę dynamicznego masteringu z piosenki, w której mniejszy zakres dynamiki wynika naturalnie z aranżu i gatunku, może skończyć się brzmieniową katastrofą. Dlatego nie ulegajcie histerii, tylko skupcie się na dobrym brzmieniu.

Jakie wartości LUFS ma najpopularniejsza muzyka na Spotify?

Na obrazku załączam wartości LUFS najpopularniejszych piosenek na Spotify we wrześniu 2018. Wartości True Peak nawet nie pokazuję, bo wszystkie są dodatnie, rekordowe ponad 2dB. W pierwszej 50tce jest tylko jeden numer, który True Peak ma ujemny! Poza tym zupełnie szczerze: Sugeruję sprawdzić, czy wyłączenie algorytmu wyrównywania głośności w Spotify nie spowoduje, że będziecie mieć więcej frajdy ze słuchania muzyki. Ja tak mam, a na codzień słucham Apple Music, gdzie funkcja kompensacji głośności jest domyślnie wyłączona i nie korzystam z niej.

1 thought on “Poziom LUFS dla Spotify, Apple Music, YouTube, Tidal”

  1. Pingback: Optymalizacja LUFS, czyli średnie głośności utworów na platformy cyfrowe Tidal, Spotify, YouTube i inne | uptone.pl

Comments are closed.