Pro Tools HD: Indywidualne ustawienia miksu dla poszczególnych fragmentów utworu

Bardzo ważne w dobrym miksie są dla mnie zmieniające się w czasie proporcje, panoramy i ustawienia efektów. W różnych fragmentach piosenki szukam różnych proporcji, innej ilości efektów przestrzennych, innych panoram, żeby uczynić miks bardziej ekscytującym i przykuwającym słuchacza. Oto funkcje, które stosuję do aplikowania indywidualnych ustawień miksu na fragmenty sesji Pro Tools, żeby w interesujący sposób odróżnić miks zwrotek, refrenów i innych części utworów.

Funkcje automatyki: Preview, Capture, Write To…

Automatyka snapshotów w Pro Toolsie HD to jedna z największych zalet tej platformy. Mimo iż jest to dość rozbudowany temat chciałbym przedstawić to w uproszczony sposób, ale na tyle czytelny, że każdy kto do tej pory nie korzystał z funkcji Preview/Capture będzie miał jasny obraz tego jak działają i jak się ich używa. Funkcje te są dostępne od wersji HD 7.2, natomiast użytkownicy wcześniejszych wersji historycznie byli w stanie zrobić to co pokazałem przy użyciu Suspend Automation. Zaletą Preview i Capture w odróżnieniu od Suspend jest to, że automatyka sesji cały czas działa. Parametry, których nie dotkniemy w trybie Preview są automatyzowane. Dopiero dotknięcie danego parametru “rozłącza” go od automatyki.

Aby używać skutecznie trybu Preview, należy pracować z kanałami w trybie automatyki LATCH oraz w preferencjach Pro Tools należy mieć aktywną funkcję “Allow Latch Prime On Stop”.

Poniżej znajdziecie video prezentację działania omawianych funkcji, gdzie na drugą część fragmentu bębnów ustawiam demonstracyjnie inne proporcje, panoramy i przestrzenie, a dodatkowo robię płynne przejście pomiędzy dwoma stanami miksera.

Szybka prezentacja bez komentarza:

https://www.youtube.com/watch?v=FNUvMRJL-fI

5 minutowy film z komentarzem głosowym:

https://www.youtube.com/watch?v=A4Bgo–zn4s

Wyjaśnienia kilku skrótów klawiszowych:

CMD+Click Preview – tymczasowe zawieszenie (bypass) dokonanych zmian
ALT+Click Capture – zrobienie snapshotu całego miksera
ALT+Shift+Click Capture – zrobienie snapshotu zaznaczonych śladów

Funkcja Preview może zostać oczywiście użyta do zmian parametrów miksera na całej sesji, a nie tylko na jej fragmentach. Dzięki bypassowaniu Preview możemy w łatwy sposób porównywać zmiany przed/po bez konieczności zgrywania całego miksu. Znakomity “oszczędzacz” czasu.

Jeszcze większa zabawa zaczyna się kiedy mamy do dyspozycji kontroler umożliwiający zapisanie 48 snapshotów (ustawień parametrów miksera łącznie z ustawieniami pluginów, wzorem pamięci scen z mikserów cyfrowych), np.: ICON D-Command, ICON D-Control, Avid Artist Control, iPad Pro Tools Control, Pro Tools Dock.